Porady
Czy zajście w ciążę bez wytrysku jest możliwe? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Czy zajście w ciążę bez wytrysku jest możliwe? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Na temat stosunku przerywanego w dalszym ciągu pokutuje mnóstwo mitów. Sporo osób uważa, że stosunek przerywany to najlepszy sposób zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Niestety, aktualna wiedza naukowa jasno wskazuje, że taka forma uprawiania miłości nie zapewnia nam odpowiedniej ochrony przed zapłodnieniem. Zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia, stosunek przerywany nie jest nawet uważany za metodę antykoncepcji. Odpowiadamy, czy zajście w ciążę bez wytrysku jest możliwe. 

Stosunek przerywany a ryzyko zajścia w ciążę

Stosunek przerywany w dalszym ciągu jest jedną z najchętniej wybieranych form antykoncepcji przez polskie pary obok prezerwatyw oraz antykoncepcji hormonalnej. Polega to na tym, iż mężczyzna podczas penetracji pochwy gdy wyczuje, że zbliża się “ten” moment, wyciąga penisa i oddaje ejakulat w innym miejscu. Jednak stosowanie takiej metody nie jest rozsądnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy zajść w ciążę.

Okazuje się, że zanim dojdzie do wytrysku, z penisa wydostaje się kilka minut wcześniej tzw. płyn preejakulacyjny. Do jego wydzielenia dochodzi na skutek silnego podniecenia u mężczyzny. Preejakulat jest naturalnym lubrykantem, który rewelacyjnie nawilża pochwę. Jednocześnie w tym płynie mogą również znajdować się plemniki. Na szczęście jest ich mniej niż w ejakulacie prawidłowym, jednak mimo tego zajście w ciążę bez wytrysku jest jak najbardziej możliwe. 

Jak uprawiać stosunek przerywany, aby nie zajść w ciążę?

Kluczem do tego, aby nie zajść w ciążę uprawiając stosunek przerywany, jest obliczenie tzw. dni płodnych i niepłodnych u kobiety. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Cykl miesiączkowy może ulegać rozregulowaniu, przez co precyzyjne określenie, kiedy są dni płodne, może być prawdziwym wyzwaniem.

Pary, które decydują się na uprawianie stosunku przerywanego, muszą wiedzieć, iż jego skuteczność jako metody antykoncepcji jest rażąco niska. Według wskaźniku Pearla wynosi ona około 10-35. Przypomnijmy, że wskaźnik ten określa skuteczność na zasadzie “im mniejsza liczba, tym wyższa skuteczność”. Podana skuteczność dla stosunku przerywanego oznacza, że aż 35 kobiet na 100 może zajść w ciążę na skutek stosunku, który nie zakończył się w pochwie.

Dla porównania: wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw wynosi 3-7, zaś przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych około 0,5 – 1,5. Uprawianie stosunków przerywanych wyłącznie w dni niepłodne oczywiście daje większe szanse na to, aby nie zajść w ciążę, jednak mimo to nie da się uniknąć ciąży w 100%. Ciąże u par stosujących tę metodę antykoncepcji są notowane dość często.

Co zamiast stosunku przerywanego?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zajście w ciążę bez wytrysku jest całkowicie możliwe. W dni niepłodne ryzyko nieco spada, jednak w dalszym ciągu istnieje. Należy wiedzieć o tym, że do zajścia w ciążę wystarczy, że zaledwie jednemu plemnikowi uda się dotrzeć do komórki jajowej. Zapłodnienie to bardzo skomplikowany proces. Wpływ na niego ma kondycja plemników. Wniknięcie plemników do komórki jajowej nie jest łatwe. Ważne czynniki, które decydują o tym, czy parze uda się doczekać potomstwa, to prowadzony styl życia, gospodarka hormonalna, ilość snu.

Zapłodnienie bez wytrysku nie jest częstym przypadkiem, gdyż jednocześnie musi zaistnieć kilka zróżnicowanych czynników. Mimo tego, iż ryzyko nie jest duże, pary, którym zależy na tym, aby prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zostało ograniczone do absolutnego minimum, powinny zdecydować się na bardziej efektywne metody antykoncepcji. Chodzi tutaj przede wszystkim o tabletki antykoncepcyjne oraz o prezerwatywy. 

Zastosowanie jednocześnie dwóch wyżej wymienionych metod antykoncepcji daje parze praktycznie stuprocentową gwarancję, iż nie dojdzie do zapłodnienia. Prezerwatywy wyróżnia niezwykle szeroka dostępność – można zakupić je w każdym sklepie spożywczym i aptece. Dodatkowo, są one również dostępne bez recepty. Z kolei tabletki antykoncepcyjne cechuje wyższa skuteczność, jednak są one sprzedawane wyłącznie w aptekach po okazaniu recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *