Mężczyzna
Czym jest oraz w jaki sposób powstaje przepuklina mosznowa?

Czym jest oraz w jaki sposób powstaje przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa to schorzenie, które może wystąpić zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych mężczyzn. Zazwyczaj przepuklina dotyka przedwcześnie narodzonych chłopców oraz mężczyzn cierpiących na nadwagę czy problemy z oddawaniem moczu. Przepuklina moszny jest związana z dyskomfortem i bólem, dlatego też wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiednich metod leczenia, zanim stanie się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia.

Skąd bierze się przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa u niemowląt wywoływana jest zmianami, do których dochodzi jeszcze w życiu płodowym. Jądra przemieszczają się bowiem do moszny przez kanał pachwinowy. Jeśli kanał nie ulegnie zrośnięciu, dochodzi właśnie do przepukliny mosznowej, która w dużej mierze dotyka chłopców narodzonych przed terminem, u których proces zamykania się kanału pachwinowego nie został zakończony. Ten sam typ przepukliny obserwowany jest u dorosłych mężczyzn cierpiących na nadwagę oraz mających problemy z oddawaniem moczu. Bardziej narażeni na powstawanie przepukliny mosznowej są panowie cierpiący na zaparcia i choroby zatorowo – płucne. Przepuklina mosznowa może przekształcić się z przepukliny pachwinowej, która nie została odpowiednio leczona operacyjnie.

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Przepuklina mosznowa jest łatwa do zdiagnozowania – charakteryzuje się widocznym i łatwo wyczuwalnym miękkim guzem zlokalizowanym w mosznie. Na ogół jest on ruchomy i nie ulega samoistnemu cofnięciu się, przy czym jest znacznie bardziej wyczuwalny po wysiłku fizycznym, silnym kaszlu czy długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej.

W zależności od nasilenia problemu może wystąpić silny, kłujący ból moszny mogący promieniować do pachwiny lub jądra, miejscowe pieczenie, dyskomfort i uczucie “ciągnięcia” w miejscu zlokalizowania przepukliny. U niemowląt przepuklinę mosznową można wyczuć poprzez dotyk – maluszki często informują rodziców o dyskomforcie i bólu poprzez płacz oraz krzyk.

Możliwe powikłania

Przepuklina mosznowa nie ma tendencji do cofania się, dlatego nie można liczyć na jej samoistne wchłonięcie się. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki mające na celu leczenie schorzenia, może dojść do bardzo groźnej sytuacji – uwięźnięcia przepukliny. Gdy do tego dojdzie, przepuklina nie jest w stanie cofnąć się do jamy brzusznej, a zakleszczone jelito jest uciskane i może zostać niedotlenione poprzez brak odpowiedniego przepływu krwi.

Jeśli przepuklina nie zostanie uwolniona może dojść do martwicy będącej bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Ważne jest codzienne, profilaktyczne odprowadzanie przepukliny, czyli delikatne wprowadzanie jej do jamy brzusznej – u niemowlęcia ten zabieg można wykonywać podczas snu.

Jak przebiega leczenie przepukliny mosznowej?

Leczenie jest oparte na prawidłowej diagnozie, której dokonuje lekarz specjalista na podstawie badania fizykalnego, a czasem również badania USG oraz RTG. Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest zabieg chirurgiczny polegający na zamknięciu ubytków jamy brzusznej i wzmocnieniu miejscowym tkanek. Stosowane metody chirurgiczne dzielą się na napięciowe i beznapięciowe.

W pierwszym przypadku (metoda Bassiniego) przy zabiegu wykorzystuje się wyłącznie tkanki pacjenta, w drugim (metoda Lichtensteina) lekarz stosuje specjalne siatki polipropylenowe, które zamykają wrota przepukliny oraz wzmacniają ściany kanału pachwinowego. Metoda beznapięciowa niesie niewielkie ryzyko nawrotu schorzenia.

U mężczyzn leczenie operacyjne jest zalecane w jak najkrótszym czasie od wykrycia przepukliny mosznowej, natomiast u chłopców zaleca się poczekanie z zabiegiem do ukończenia 2 roku życia. Leczenie przepukliny nie opiera się wyłącznie na samym zabiegu, ale również na odpowiedniej rekonwalescencji. Przez około miesiąc nie powinno się dźwigać ciężkich przedmiotów, należy również ograniczyć wysiłek fizyczny, chociaż bardzo wskazane są regularne spacery. Okres całkowitego powrotu do zdrowia trwa od 4 do 12 tygodni i jest kwestią indywidualną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *