Zdrowie
Jaka jest przyczyna zaburzeń płodności?

Jaka jest przyczyna zaburzeń płodności?

Zaburzenia płodności to poważny problem, z którymi zmagają się pary w bardzo różnym wieku. Obecnie notuje się coraz wyższy odsetek kobiet i mężczyzn bezskutecznie starających się o powiększenie rodziny. Jeśli ich starania trwają co najmniej 12 miesięcy i nie są znane powody, przez które nie dochodzi do zapłodnienia, należy wykonać specjalistyczną diagnostykę. Nowoczesne metody leczenia niepłodności dają szansę na posiadanie zdrowego potomstwa, dlatego nie można tracić nadziei.

Czym jest niepłodność?

Niepłodność jest zaburzeniem, które dotyka kobiet oraz mężczyzn w wieku rozrodczym. Polega na niemożności poczęcia dziecka, jednak nie ma charakteru trwałego i daje szansę na wyleczenie. O podejrzeniu niepłodności mówi się po roku bezskutecznych starań o dziecko, chociaż bez dokładnych badań ciężko jest jednoznacznie mówić o przyczynie tego stanu rzeczy. W przypadku par po 30 roku życia, podejrzenie niepłodności pojawia się już po 6 miesiącach starań. Ryzyko niepłodności może wzrastać wraz z wiekiem oraz z wyniku prowadzonego stylu życia. Wielu lekarzy mówi, że jest to wręcz plaga naszych czasów, bowiem warunki naszego życia mogą determinować niepłodność, a późne podejmowanie przez pary decyzji o potomstwie sprawia, że na leczenie w wielu przypadkach jest zbyt późno.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Są one związane z czynnikami środowiska, w którym żyjemy, a także z ogólnym stanem zdrowia. Prawidłowa diagnoza pozwala na wyeliminowanie czynnika powodującego niepłodność, co daje dużą szansę na naturalne poczęcie.

  • Jedną z głównych przyczyn niepłodności może okazać się wiek. Mimo że mężczyźni teoretycznie mogą mieć dzieci aż do wieku podeszłego, jakość ich spermy i plemników powoli spada. U kobiet spadek płodności obserwowany jest już po 30 roku życia i pogłębia się po 35 roku życia.
  • Na płodność ma wpływ styl życia. Większe problemy z poczęciem mają pary żyjące w ciągłym biegu i w stresie np. związanym z obowiązkami zawodowymi. Na jakość nasienia oraz cykle miesięczne wpływa nieprawidłowe odżywienie się wysoko przetworzoną żywnością, nadużywanie alkoholu i papierosów, przyjmowanie środków psychoaktywnych czy brak odpowiedniej dawki ruchu.
  • Innymi czynnikami powodującymi niepłodność mogą być zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych, obciążenia genetyczne. Można je diagnozować na podstawie badań laboratoryjnych oraz diagnostyki obrazowej.
  • Płodność może być czasowo ograniczana przez przyjmowane leki, dlatego też warto, by lekarz przyjrzał się stosowanym farmaceutykom.

Na czym polega leczenie niepłodności?

W celu zastosowania skutecznej metody leczenia niepłodności, należy postawić trafną diagnozę, która będzie opierała się nie tylko na wywiadzie lekarskim, ale również badaniach laboratoryjnych krwi i moczu, badaniu jakości nasienia, ocenie budowy narządów rozrodczych. Dopiero wówczas lekarz może uzyskać dane niezbędne do określenia przyczyny niepłodności. Czasem wystarczy zmiana trybu życia – dostarczenie organizmowi odpoczynku, prawidłowe odżywianie się, ograniczenie używek czy wyeliminowanie innych czynników mogących mieć nieprawidłowy wpływ na płodność.

Kiedy lekarz wykryje nieprawidłowości w obrębie narządów rozrodczych, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego np. usunięcie stulejki, udrożnienie jajowodów itp. Dostępne są również farmakologiczne środki stymulujące cykl miesięczny, a także metoda inseminacji czy zapłodnienie in vitro – dobór odpowiedniej metody zależy od wyników badań i zwykle lekarze zalecają stopniowe wdrażanie nowych metod, jeśli poprzednie nie przynoszą rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *