Mężczyzna
Krostki na penisie – przyczyny, rodzaje, leczenie

Krostki na penisie – przyczyny, rodzaje, leczenie

Pojawienie się krostek na penisie jest nieprzyjemne dla mężczyzny i jego partnerki seksualnej: nieestetyczny wygląd penisa, swędzenie i bolesność w okolicy wyprysków, wydzielina ze zmian skórnych o nieprzyjemnym zapachu.  Krostki mogą zniknąć samoczynnie po 2 tygodniach, jeśli nie ma poważnych przyczyn ich pojawienia się. Ale dłuższa ich obecność i rozprzestrzenianie się wskazuje na poważne problemy w organizmie mężczyzny.

Krostki na penisie mogą pojawić się w wyniku:

 • Choroby przenoszone drogą płciową
 • Reakcja alergiczna organizmu
 • Toczące się stany zapalne
 • Nieprzestrzeganie higieny w obrębie prącia
 • Nowotwór
 • Zaburzenie działania układu hormonalnego.

Wysypka może znajdować się na żołędzi, trzonie i podstawie prącia. Może mieć różny kształt i kolor: wysypka zapalna, z płynną zawartością lub twardą jamą wewnętrzną, zaskórniki zamknięte lub otwarte, swędzące wrzody (po otwarciu pojawia się ropa). Na podstawie koloru i lokalizacji krostek można określić przyczynę powstania stanu zapalnego prącia.

Dlaczego pojawiają się białe krostki?

Białe krostki często znajdują się na żołędzi i podstawie prącia z powodu zablokowania gruczołów łojowych. Przyczyną może być zaniedbanie higieny, ewentualnie zapalenie mieszków włosowych. W przypadku alergii na kosmetyki lub środki piorące mogą pojawić się małe białe krostki posiadające dość szorstką strukturę. Jeśli wykluczy się przenikanie alergenu przez skórę narządów płciowych, krostki już się nie pojawią. W okresie dojrzewania na żołędzi pojawiają się małe białe krostki. W przypadku, gdy zaczynają zmieniać swój kształt i rozmiar, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i ustalenie pierwotnej przyczyny patologii.

Żółta wysypka na penisie

Krostki z żółtymi główkami wskazują na obecność ropy wewnątrz krostki i patogennych mikroorganizmów. Ignorowanie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji i pojawienia się różnych chorób skóry. Środowisko chorobotwórcze może łatwo przedostać się do krwiobiegu po drapaniu lub wyciśnięciu i dotrzeć do dowolnej części ciała, wywołując niekorzystne konsekwencje. Żółtawy kolor wysypki podskórnej na penisie wskazuje na gromadzenie się sebum w gruczołach potowych. Konieczna jest regulacja procesów metabolicznych w organizmie.

Czerwona wysypka na penisie

Czerwone krostki na penisie mogą mieć różne odcienie – od różowego po jaskrawoczerwone i brązowe. Aby zrozumieć, które zmiany są objawem konkretnej choroby, trzeba znać ich różnice:

Struktura fizjologiczna Jasnoróżowe krostki w dużej liczbie blisko żołędzi prącia
Pleśniawka Jaskrawoczerwone wykwity rozmazane wzdłuż konturu ze swędzeniem i białą wydzieliną z penisa
Łuszczyca Jasnoróżowe suche plamy
Świerzb Ciemnoczerwona wysypka, swędzenie i stan zapalny skóry
Kiła Małe czerwone i błyszczące krosty o gęstej strukturze
Ukąszenia wszy łonowej Czerwone, krosty w pobliżu owłosionej części narządu płciowego
Alergia Jasnoczerwona wysypka ze swędzeniem i obrzękiem danej części prącia

 Pojawienie się wodnistych krostek na penisie

Pojawienie się wodnistej masy na penisie z cienką błoną i przezroczystym płynem w środku jest objawem opryszczki. Jest to choroba wirusowa, która atakuje skórę i powoduje stan zapalny. W organizmie wirus opryszczki jest w nim stale obecny i objawia się przy najmniejszym uszkodzeniu odporności. Niewielkie wodniste wysypki pękają z czasem i tworzą ranę, która następnie goi się bez pozostawiania śladów w miejscu wystąpienia. Zanik opryszczki można przyspieszyć, stosując środki przeciwwirusowe i immunomodulujące przeciw procesowi zapalnemu.

Ropne wrzody

Ropne krosty na penisie to najczęściej wrzody. Przyczyną ich pojawienia się jest infekcja gronkowcowa. Nieprawidłowości w pracy organizmu aktywują mikroflorę gronkowcową w organizmie i powodują proces zapalny, pojawiający się na skórze wrzód działa, jako objaw patologii. Może stopniowo rosnąć i przebijać się przez skórę, co jest niebezpieczne.

Diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju krostek na penisie?

Wymienione zmiany skórne są diagnozowane a następnie poddawane leczeniu.

Badania diagnostyczne to:

 • Badania laboratoryjne krwi i moczu
 • Miejscowe nakłucia oraz próbki nabłonka
 • Wymaz z cewki moczowej
 • USG układu moczowo-płciowego.

Metody leczenia krostek na penisie

 • Antybiotyki
 • Leki hormonalne do unormowania funkcji gruczołów łojowych
 • Leki antyseptyczne do oczyszczania zainfekowanej skóry
 • Leki przeciwhistaminowe
 • Maści, kremy, spraye.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *